31 Mart 20 VİTRİN MANKENİ TARİHÇESİ

VİTRİN MANKENİ TARİHÇESİ

İlk vitrin mankeni malzemesinin ahşap olduğunu biliyor musunuz? Ahşap malzemesi kullanılarak yapılan manken çok sağlam ve dayanıklı olup mankenin el ve kol bacak, boyun gibi hareketli parçalarının işlevinin sağlanması açısından oldukça verimli idi. Daha canlı ve doğal bir görünüm için zamanın koşullarına göre uygun sayılabilirdi. Ancak ahşap malzemeni ağırılığı ve ağaç malzemesinin çok pahalı olması, ve zaman içinde malzemenin çatlamasından dolayı yaşanan onarım zorlukları ahşap vitrin mankeni kullanımını olumsuz olarak etkilemişti.

1910 lu yılların başında bakalit fenolik malzemenin üretilmesi bir çok alanda plastiklerin kullanılmasına, aynı zamanda plastik vitrin mankenlerinin üretilmesinde önemli rol oynamıştır. Bu günde plastik vitrin mankenlerinin üretiminde kullanılan polistiren veya vinillerin keşfi 1828 lerde fransız kimyacı ve bilim adamları tarafından keşfedilmiştir. 1950 lerden sonra gelişen teknoloji ile birlikte plastik türlerinin çoğalması ve plastiği işleyen teknolojilerin gelişmesi ile birlikte plastik ürün maliyetleri önemli derecede düşerek, her alanda olduğu gibi plastik vitrin mankeni üretimini ve kullanımını hızlandırmıştır. Vitrin mankenlerinin üretiminde fiberglass malzemesinin polimerize edilmesi vitrin mankeni ürünlerinin güçlü, dayanıklı ve hafif olmasını sağlar.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan mankenlerin ana malzemesi olan fiberglass (cam elyafı) tarihte ilk kez 1938 yılında duyulmuştur. Fiberglass malzemenin icadı 1938 yılıdır. Cam elyafının ticari adı fiberglass’tır.Fiberglass malzemenin polimer yapı ile birlikte uygulanabilir olması vitrin mankeni üretiminde kullanılması yapılması için son derece elverişli bir malzeme olmasına sebep olmuştur. Bu sebeple fiberglass vitrin mankeni üretiminde kullanılan temel bir malzemedir. Cam lifleri kolayca şekil alabildiği için vitrin mankeni üretiminde zamandan tasarruf ve kalite sağlamaktadır.
Tarihte cam elyafının (fiberglass) ilk kez tekstil sektöründe bir elbise üzerinde doku liflerinin kullanılması 1893 yılllarına kadar uzanmaktadır. Çok daha önceleri cam elyafını lif formuna kavuşturan makineler olmadığı için uygulanması ve tatbik edilmesi son derece zordu. Ancak makinelerin icadı ile birlikte 1900 lü yıllara doğru cam elyafı lif formunda üretilmiştir. Halk arasında fiber glass cam takviyeli plastik olarak bilinmektedir.
Fiberglass 1936 yılında ticari olarak üretilmeye başlanmıştır. Fiberglass vitrin mankeni,cam takviyeli plastik (CTP) kompozit malzeme fiber ile güçlendirilmiş liflerden oluşmaktadır. Cam elyafı iplik yada dokuma kumaş şeklinde olabilmektedir. 1936 yılından itibaren fiberglass malzemeler ısı yalıtımı, ses yalıtımı, yüksek dayanımlı kumaşlar, araba kaportaları ve çeşitli sanayi ürünlerinde kullanılmaya başlayarak, vitrin mankeni ürünlerininde ana malzemesi olarak günümüze kadar gelmiştir.

1950 yıllardan itibaren tamamı ile tekstil sektöründe mağazalarda kullanılmaya başlayan fiberglass vitrin mankenleri, daha sonra tıp eğitimleri, acil servis eğitimlerinde kullanılarak medikal sektörü içinde bir çözüm olmuştur. Ayrıca üretilen arabaların çarpışma testleri ve bazı ülkelerin yaptığı nükleer denemelerde simülasyon için vitrin mankeni kullanıldığı bir gerçektir. Günümüzde vitrinde bulunan bütün mankenler halen fiberglas cam elyafından üretilmektedir.

Vitrin mankenlerinin tarih yolculuğunda günümüzde gelinen son teknoljide polikarbon alaşımlı elektro mekanik vitrin mankenleri şu anda dünyanın en saygın mağazalarında yerini alarak kullanılmaya başlanmıştır. Yakın bir gelecekte mağazalarınızın vitrinlerinde hareket edebilen robot vitrin mankenlerini görmek pek uzak bir ihtimal gibi görünmüyor..

Okuma : 1572